*YAHA2017 NOMINATION LIST*
Here is the final nomination list for Yaha2017. Please check and confirm your name or complain by commenting below or call the numbers.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
1. *Most Popular Male Student*
EPE CAMPUS – *Asukwo Endurance*
ART – *Oni Omotayo*
TECHNOLOGY – *Adekolegan Water*
PART-TIME – *Itehinola Kehinde*
ENGINEERING – *Onari Soberekon Spirit*
NSUKKA – *Salawu Hakeem Akara*
SMBS – *Ayotunde Olude*
SCIENCE – *Prince ejiro*
MASCOM – *Idoroyen Edet*
ENVIRONMENTAL- *Podiji*
2. *Most Popular Female* –
EPE CAMPUS – *Ahonle Faith*
ART – *Abigael Akinlagun*
TECHNOLOGY – *Antia Hannah Princess*
PART-TIME – *Odejobi Ayoola*
ENGINEERING – *Ayodele Oluwatoyin*
NSUUKA – *Erubami Tina*
SMBS – *Ojedokun Temitayo*
SCIENCE – *Mordi Tonia*
MASCOM – *Jadesola Taiwo*
ENVIRONMENTAL- *Oke Omowunmi*
3. *Most Influential STUDENT*
EPE CAMPUS – *Adeniyi Adeola*
ART – *Gold Oniudele*
TECHNOLOGY – *Collins Obi*
PART-TIME – *Onifade Abiodun*
ENGINEERING – *Sule Prisca*
NSUUKA – *Aganga Williams*
SMBS – *Filatei Daniel*
SCIENCE – *Abdulkareem Abdulkareem*
MASCOM – *Ojukwu Daniel*
ENVIRONMENTAL- *Essien Diana*
4. *Best Departmental PRESIDENT*
EPE CAMPUS – *Owolabi Damilola*
ART – *Printing Tech President*
TECHNOLOGY – *Olowoporoku Akeem*
PART-TIME – *Odejobi Ayoola*
ENGINEERING – *Ajayi Opeyemi*
NSUUKA – *Erubami Tina*
SMBS – *Stephen Aderohunmu*
SCIENCE – *Olayiwola Arasi*
MASCOM – *Idoroyen Edet*
ENVIRONMENTAL- *Ekpo Isaac*
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
5. *Best Class Governor*
EPE CAMPUS – *Adelu Damilola*
ART – *Akinyemi Olakunle*
TECHNOLOGY – *Ogunbiyi Stephen*
PART-TIME – *Balogun Luke*
ENGINEERING – *Momoh James*
NSUUKA – *Adebanjo Temitayo*
SMBS – *Julius Moses*
SCIENCE – *Victor Ogaga*
MASCOM – *Damilare Micheal*
ENVIRONMENTAL – *Chizeah Gabriel*
6. *Most Versatile Student*
EPE CAMPUS – *Ahmed Olajuwon*
ART – *Anderson Samson*
TECHNOLOGY – *Akinlabi Olajide*
PART-TIME – *Ekuibe Patrick*
ENGINEERING – *Hon Peter Ogunwale*
NSUUKA – *Johnson James*
SMBS – *Imoh Etuk*
SCIENCE – *Fecko Ibegbunam*
MASCOM – *Paul Genesis*
ENVIRONMENTAL- *UJIAGBE EDGAR*
7. *Best State Association*
*AKWA-IBOM STATE*
*DELTA STATE*
*EDO STATE*
*EKITI STATE*
*IMO STATE*
*KWARA STATE*
*LAGOS STATE*
*OGUN STATE*
*ONDO STATE*
*OSUN STATE*
*OYO STATE*
*ABIA/ENUGU STATE*
8. *Best Student Artists/rapper*
EPE CAMPUS – *Ugochukwu Obinna* Bobby YM
ART – *Adebowale*
TECHNOLOGY – *Morenikeji Onasanya*
PART-TIME – *Ogunleti Oluimde Smart*
ENGINEERING – *Faturoti Moses Kiddie*
NSUUKA – *Joe Nwanze*
SMBS – *AFeez Olaniyan* Slimfeez
SCIENCE – *FECKO*
MASCOM – *Lucky Flows*
ENVIRONMENTAL – *Tepids*
9. *Most Fashionable male*
EPE CAMPUS – *Egbon Mactony*
ART – *PETER FASHION*
TECHNOLOGY – *Peluola Oluwole*
PART-TIME – *Opanuga Taiwo*
ENGINEERING – *Nwaokocha Don David* (King Dread)
NSUUKA – *Dimeji Oladipo*
SMBS – *Afeso John*
SCIENCE – *Adeyemi Damilola*
MASCOM – *Asissi Johnson*
ENVIRONMENTAL- *Ademola Adeonipekun*
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
10. *Most Fashionable Female*
EPE CAMPUS – *Ogunleye Esther*
ART – *Omoshalewa FASHION*
TECHNOLOGY – *Ajewole Clara Olanike*
PART-TIME – *Abutu Alice*
ENGINEERING – *Emmanuella Onyinye Ohajianya*
NSUUKA – ???
SMBS – *Olafare Kikelomo*
SCIENCE – *Umenzeh Benita*
MASCOM – *Olabisi Oluwafunmilayo*
ENVIRONMENTAL- *Akintokun Pelumi*
11. *Most Creative student*
EPE CAMPUS – *Ojajuni Thompson*
ART – *Omolara Martins*
TECHNOLOGY – *Ige OLuwatunmininu*
PART-TIME – *Ajibade Kayode*
ENGINEERING – *Akinlabi Adedamola*
NSUUKA – *Sholola IFedayo*
SMBS – *Akinyode Ayotunde* Atunda Studio
SCIENCE – *Abbey Frederick*
MASCOM – *Akpan Victor Uwem*
ENVIRONMENTAL- *Muodiaju Scott Collins*
12. *Most Enterprising Student*
EPE CAMPUS – *Aremu Taiwo*
ART – *Bukola Sadiku*
TECHNOLOGY – *Emmanuella Unanka*
PART-TIME – *Ikekwen Tobechi*
ENGINEERING – *Ani Chuks Uriel*
NSUUKA – *Badeji Taiwo*
SMBS – *Esther Kachi*
SCIENCE – *TonyMoore Ozonuwe*
MASCOM – *Jekami Tomisin*
ENVIRONMENTAL- *Orji Jonathan*
13. *Best Click of friend*
EPE CAMPUS – *KAPESTU CREW*
ART – *GOLD & BIMO*
TECHNOLOGY – *Ofili, Ebimbola et.al*
*PART-TIME – *Sure guys*
ENGINEERING – *Pinky and the Brain*
NSUUKA – *Tina & Friends*
SMBS – *Eniola, Schooltoo&friends*
SCIENCE – *Fatima & Agnes*
MASCOM – *Cyber Gang*
ENVIRONMENTAL- *TEAM NO NOISE*
14. *Sport personnel of the Student year*
EPE CAMPUS – *Anusionwu Onyekachi*
ART – *Ajayi Oluwatobi*
TECHNOLOGY – *Kadiri Yahaya*
PART-TIME – *Balogun Toheeb*
ENGINEERING – *Ekiou Rotimi Daniel*
NSUUKA – *Badeji Taiwo*
SMBS – *Afolabi Nurudeen*
SCIENCE – *Adewale Daniel*
MASCOM – *Babatunde*
ENVIRONMENTAL – *Odunsi Ayomide*
15. *Best Use of Social media*
EPE CAMPUS – *Uneze Christoper*
ART – *EFE FASHION*
TECHNOLOGY – *Adefidipe Oreofe*
PART-TIME – *Olowoye femi*
ENGINEERING – *Odinamba Uche*
NSUUKA – *YUSUF*
SMBS – *Majolagbe Balikis*
SCIENCE – *TonyMoore Ozonuwe*
MASCOM – *Chinedu Kelechi Patrick*
ENVIRONMENTAL- *Johhny Blaze*
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
16. *Most Beautiful Girl in Yabatech*
EPE CAMPUS – *Akran Ruth*
ART – *Nosegbr Maryann*
TECHNOLOGY – *Odutola Damilola*
PART-TIME – *Odutola Damilola*
ENGINEERING – *Wainidi Hannah*
NSUUKA – *Olaniyi Ibukun*
SMBS – *Buhari Abibat*
SCIENCE – *Dunmoye Oluwabunmi*
MASCOM – *Soetan Olushola Omolara*
ENVIRONMENTAL- *Anyaka Chioma*
17. *Socialite of the year*
EPE CAMPUS – *Abiodun Gabriel*
ART – *Bimo Akiribami Oyekanmi*
TECHNOLOGY – *Akhimien Alex*
PART-TIME – *Esther Johnson*
ENGINEERING – *Oyenola Ayomide Pablo*
NSUUKA – *Olupitan Ayomide*
SMBS – *Kalejaiye Babatunde*
SCIENCE – *Erikitola Erickson*
MASCOM – *Odufuwa Abdul-Azeem*
ENVIRONMENTAL- *Linda Onyia*
18. *Most Active Part-time student*
ART – *Phillips Raphael*
TECHNOLOGY – *Isiaka Ismail Ola*
PART-TIME – *Varavoh Hezekiah*
ENGINEERING – *Ogunyemi Dolapo*
SMBS – *Ashilonu Raphael*
SCIENCE – *Bhadrudeen Ridhwan*
MASCOM – *Paul Genesis*
ENVIRONMENTAL- *Alagbada Quadri*
19. *Campus Ambassador of the year* EPE CAMPUS – *Isa Shina*
ART – *Eniola Akande*
TECHNOLOGY- *Muoghara Augusta*
PART-TIME – *Alebiosu Kabiru*
ENGINEERING – *Hon. Ebimomi Tobiloba*
NSUUKA – *Mc Badoo*
SMBS – *Hanson Ohalem*
SCIENCE – *Femi Akinfenwa*
MASCOM – *ELOQUENT AND ELEGANT QUEENS*
ENVIRONMENTAL- *ALIU MOSES*
20. *Best Organization /Association*
EPE CAMPUS – *NAAS*
ART – *ADSA*
TECHNOLOGY – *NACOSS*
PART-TIME – *PASS PT/FT*
ENGINEERING – *NAPES*
SMBS – *AMABSS*
SCIENCE – *NASTES*
MASCOM – *AMACOSS*
ENVIRONMENTAL- *ESSA*
*JCI*
*MAN O WAR*
*RED CROSS*
*NIGERIA CADET*
follow: @heroes_awards on IG
Call: *08065819466, 07062945399*all: *08065819466, 07062945399*
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Confirm by me Antia Hannah Princess for Most Popular Female Student.
Most popular female Odejobi Ayoola
Mordi Tonia most popular female
Most popular female jadesola taiwo
Olabisi Oluwafunmilayo for MOST FASHIONABLE FEMALE
Filatei Daniel most influential student
Odejobi Ayoola for most popular female
Imoh Etuk for most versatile students
Imoh Etuk for most VERSATILE STUDENT
Odejobi for most popular female
Best Governor Balogun Luke
Most influential student is Onifade Abiodun
Best socialist of year Esther Johnsom
Best student Artist/rapper Ogunleti Smart
Best department President Ayoola Odejobi
Most versatile student Ekuibe Patrick
Most beautiful girl Odutola Damilola
Best clicks of friend Sure Guyz
Most Popular Male student
Idoroyen Edet
Most Popular Female
JADESOLA TAIWO
Most Influential student
OJUKWU DANIEL
Best Departmental President
IDOROYEN EDET
Best Class Governor DAMIL ARE MICHEAL
Most Versatile
PAUL GENESIS
Best State Association
ABIA/ENUGU STATE
Best Artist/Rapper
LUCKY FLOWS
Most Fashionable Male
Assissi Johnson
Most fashionable Female Student
OLABISI OLUWAFUNMILAYO
Most Creative Student
AKPANLA VICTOR UWEM
Most Enterprising
Jakanmi Tomisin
Besthe clique of friends
CYBER GANGS
Sport personal of the student year
BABATUNDE
Best use of social media
CHINEDU KELECHI PATRICK
Most active part-time student
PAUL GENESIS
Best organization/Association
AMACOSS
Campus Ambassador of the year
ELEGANT AND ELOQUENT QUEENS
Most beautiful girl in Yabatech
SOETAN OLUSHOLA OMOLARA
Socialite of the Year
ODUFUWA ABDUL-AZEEM
Most popular male student… I vote itehinola kehinde
Most active part time student PART-TIME – *Varavoh Hezekiah*
Best student artist/rapper of the year… Ogunleti Olumide Smart
Most popular female ojedokun temitayo
I vote Ojedokun Temitayo as most popular female
I vote ojedokun temitayo as most popular female
I vote NOSEGBE MARYANN as Most Beautiful Girl In Yabatech
Most Popular male
IDOROYEN EDET
Estate Departmental President
IDOROYEN EDET
Most influential
OJUKWU DANIEL
Most Versatile
PAUL GENESIS
Most Active part-time student
PAUL GENESIS
MoSt Fashionable Female
OLABISI OLUWAFUNMILAYO
Most Creative Student
AKPAN VICTOR UWEM
Best Governor
DAMILARE MICHEAL
Best State Association
ABIA/ENUGU STATE
Best Organization/Association
AMACOSS
Most versatile/best rapper FECKO IBEGBUNAM